Zabezpiecz lokatę przed inflacją

Dziś jest: Czwartek, 27 czerwca 2019, Imieniny: Cyryla, Władysława
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Lokaty

2011-07-04

Zabezpiecz lokatę przed inflacją

Obecnie notujemy w Polsce najwyższe tempo wzrostu cen od 10 lat – w maju poziom inflacji osiągnął poziom 5%. Tymczasem tylko 4 z 32 lokat założonych rok temu ochroniło przed nią zainwestowany kapitał. Jak w takiej sytuacji zabezpieczyć swoje oszczędności gromadzone na lokacie? Co zrobić by nie tracić na oszczędzaniu?


Zjedzone zyski

Niestety zabezpieczenie oszczędności nie będzie łatwym zadaniem. Stopy procentowe są niskie, niejednokrotnie niższe niż poziom inflacji - Osoby, które w maju 2010 roku założyły lokatę oprocentowaną na 4,5%, realnie poniosły stratę. Po potrąceniu tzw. podatku Belki (19% od wypłaconych odsetek) i uwzględnieniu 5% inflacji jego stopa zwrotu wyniosła –1,3%.– zauważa Krzysztof Kolany (Bankier.pl, Związek Firm Doradztwa Finansowego). Oszczędzanie w ten sposób jest bardzo popularne, ale według danych zebranych przez Open Finance tylko 4 z 32 lokat założonych rok temu ochroniło zainwestowany kapitał przed inflacją. Lokaty założone w czerwcu 2011 mogą przynieść jeszcze gorsze rezultaty. – Obecnie WIBID – czyli stopa oprocentowania depozytów na rynku międzybankowym – wynosi 4,2%. Jest więc niższy od bieżącej inflacji. Dlatego też oprocentowanie bankowych lokat rzadko kiedy przekracza 5%. Według porównywarki Bankier.pl taką lub wyższą stawkę na 12 miesięcy oferują jedynie trzy banki. Wszystkie oferują kapitalizację dzienną, która do końca roku pozwoli uniknąć podatku – mówi Krzysztof Kolany.

Ratunek

Zatem co zrobić, by nie stracić na oszczędzaniu naszych pieniędzy? Arkadiusz Rembowski (Money Expert, ZFDF) doradza produkty depozytowe. Ostrzega jednak, że aby rzeczywiście utrzymać chociaż nominalną wartość posiadanych oszczędności, to zważywszy na bieżące dane makro, lokata musiałaby gwarantować oprocentowanie netto na poziomie minimum 5% w skali roku, co odpowiada ponad 6% brutto, czyli przed uwzględnieniem 19% podatku od zysków kapitałowych. Ekspert ZFDF sugeruje wybór lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, gdzie operuje się wartościami netto, z zastrzeżeniem, że minimalna wartość oprocentowania w takim przypadku powinna wynieść 5%. Istotne jest także, aby lokaty w czasie silnego wzrostu cen były zakładane na krótkie okresy, gdyż nie wiadomo, czy nie dojdzie do kolejnego wzrostu inflacji. – Proponowałbym raczej zakładać lokaty na krótsze okresy niż 12 miesięcy, optymalnie na 6 miesięcy, gdyż nie jest przesądzone, że nie nadejdą kolejne podwyżki stóp procentowych, co będzie wiązało się z podwyższeniem oprocentowania lokat bankowych – mówi Arkadiusz Rembowski (Money Expert, ZFDF).

Osoby, które chciałyby oszczędzać długoterminowo powinny zainteresować się natomiast programami innowacyjnymi, np.programami oszczędzania oferowanymi przez doradców finansowych – Produkty takie umożliwiają uzyskanie stopy zwrotu na poziomie 10% a nawet 14% z tym, że wymagają poza otwarciem lokaty bankowej decyzji o zakupie planu regularnego oszczędzania z przeważnie niewielką składką minimalna na poziomie około 200 PLN. Zważywszy, że takie rozwiązanie nie tylko chroni oszczędności przed inflacją, ale jeszcze przynosi zysk, uważam je za godne rozważenia – wyjaśnia Arkadiusz Rembowski (Money Expert, ZFDF).
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę lokat on-line:

» Lokaty i obligacje
» Lokaty strukturyzowane

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.