Lokata a 'vista – co trzeba o niej wiedzieć?

Dziś jest: Czwartek, 27 czerwca 2019, Imieniny: Cyryla, Władysława
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Lokaty

2015-02-06

Lokata a 'vista – co trzeba o niej wiedzieć?

Oszczędzanie jest bardzo ważnym elementem gospodarowania pieniędzmi. Dlatego też wielu z nas stara się odkładać nawet małe sumy, by docelowo zebrać kwotę, którą wykorzystamy na ściśle określony cel lub która da nam pewność, że w awaryjnej sytuacji mamy do dyspozycji odpowiednią kwotę. Z drugiej jednak strony wielu z nas ma obawy przed zamrożeniem pieniędzy na dłuższy czas. Jakie rozwiązanie najlepiej się sprawdzi w takiej sytuacji?

Z oszczędzaniem kojarzą się nam przede wszystkim konta oszczędnościowe i lokaty, które pozwalają odłożyć pewne środki pieniężne. Banki oferują nam wiele produktów finansowych, z których możemy wybrać ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał. Jedną z możliwości jest lokata a'vista. Ale zanim ją dokładnie scharakteryzujemy, wyjaśnijmy podstawowe pojęcia.

 

Depozyt bankowy i jego rodzaje

Zgodnie z definicją depozyt bankowy jest powierzeniem bankowi środków finansowych na podstawie odpowiedniej umowy między stronami. Bank w zamian za uzyskanie możliwości dysponowania pieniędzmi wypłaca klientowi wynagrodzenie w postaci odsetek, których wysokość zależna jest od sumy ulokowanego kapitału, zadeklarowanego czasu trwania lokaty oraz aktualnych stóp procentowych. Może więc obracać wspomnianymi pieniędzmi, inwestując je czy tez udzielając kredytów na jej podstawie. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje depozytów bankowych:

  • Depozyt terminowy to nic innego, jak powszechnie znana lokata terminowa. W tym przypadku klient na określony czas powierza bankowi swoje pieniądze i w zamian otrzymuje odsetki. W trakcie trwania depozytu pieniądze są "zamrożone", co oznacza, że deponent nie ma do nich w tym czasie dostępu i uzyskuje go dopiero po zakończeniu lokaty. Wycofanie środków przed terminem wiąże się z zyskiem mniejszym lub jego brakiem, zależnie od oferty banku.
  • Depozyt a Vista to inaczej depozyt na żądanie. Oznacza to, że kapitał gromadzony jest na rachunkach bieżących oraz pomocniczych, które nie mają określonego terminu trwania. Deponent ma natomiast wolną rękę w dysponowaniu obecnymi na tego typu lokacie pieniędzmi. Ma do nich dostęp w każdej chwili i może je wycofać kiedy chce, bez utraty całości lub części odsetek. W przypadku tej formy oprocentowanie jest niższe niż na typowej lokacie terminowej, ale wyższe niż na "zwykłym" koncie osobistym.

Kto może posiadać depozyt a 'vista?

Lokatę a 'vista może posiadać praktycznie każdy, zarówno osoba prywatna, jak i podmiot gospodarczy. Wszystko zależy od oferty konkretnego banku. Na przykład mBank oferuje konto eMax Plus (http://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/emax-plus/), które jest właśnie depozytem a 'vista i pozwala klientom posiadać nawet cztery takie rachunki z dodatkową możliwością ustanowienia innego pełnomocnika lub współwłaściciela do każdego z nich.

W przypadku gospodarstw domowych na depozytach a 'vista gromadzone są oszczędności, do których w razie potrzeby można w każdej chwili sięgnąć. Ponieważ zwykłe konta osobiste mają bardzo niskie oprocentowanie lub też nie są w ogóle oprocentowane, klienci wolą trzymać pieniądze właśnie na nich, by móc je później wypłacić, gdy będzie to konieczne. Wpłat oraz wypłat można w ich przypadku dokonywać zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej

Dla podmiotów gospodarczych środki zgromadzone na depozytach pełnią rolę pieniądza transakcyjnego przedsiębiorstwa. Firmy mogą nimi dysponować w celu finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa.

 

Zalety lokaty a 'vista

Wybór lokaty a 'vista jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą się do końca zdecydować na założenie tradycyjnej lokaty długo- lub krótkoterminowej, gdyż obawiają się zamrożenia swoich pieniędzy na określony czas i nie mają pewności, że dotrzymają terminu lokaty. Jest to także sposób oszczędzania idealny dla osób, którym zależy, aby produkt finansowy był elastyczny, a więc umożliwiał wpłaty i wypłaty środków pieniężnych w dowolnej chwili. Jest to więc rozwiązanie bardzo wygodne.

Depozyty a 'vista są korzystnym rozwiązaniem także dla oferujących je banków. Choć nie gwarantują im takiej możliwości obrotu kapitałem, jak tradycyjne lokaty terminowe, w rezultacie i tak pozwalają im przeznaczać środki między innymi na kredyty oraz inwestycje. Dodatkowo ponoszą przy tym mniejszy koszt.

 

Jaka lokata jest najlepsza?

Na rynku mamy wiele banków, a każdy z nich ma w swojej ofercie kilka różnych produktów służących właśnie oszczędzaniu. Na który z nich się zdecydujemy? To zależy tylko od naszych potrzeb, preferencji i możliwości. Odpowiedź na pytanie o najlepszą lokatę jest więc prosta: Najlepsza dla nas lokata to taka, która w największym stopniu pasuje do naszych potrzeb. To my sami najlepiej wiemy, co zamierzamy osiągnąć i na jaki cel chcemy


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę lokat on-line:

» Lokaty i obligacje
» Lokaty strukturyzowane

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.