Jak sprawdzić rentowność wybranej lokaty?

Dziś jest: Czwartek, 27 czerwca 2019, Imieniny: Cyryla, Władysława
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Lokaty

2013-09-03

Jak sprawdzić rentowność wybranej lokaty?

Spadające stopy procentowe pociągnęły za sobą w dół oprocentowanie lokat bankowych. Jednak przy równoczesnym spadku inflacji, klienci w dalszym ciągu mogą cieszyć się zbliżonym poziomem uzyskiwanej rentowności netto.
W poniższych kilku krokach przedstawiamy, jak ją wyliczyć, dzięki czemu najlepsze lokaty będą wybierane właśnie przez nas.

Sprawdzenie nominalnego oprocentowania
Pierwszym krokiem jest zawsze sprawdzenie nominalnego oprocentowania, jakie oferuje swoim klientom bank. Warto sprawdzić, czy do tego oprocentowania nie otrzymamy dodatkowy "bonus" w zamian za skorzystanie z innych produktów banku. Czasem oprocentowanie może być wielokrotnie większe jeśli skorzystamy na przykład z programu systematycznego oszczędzania w funduszach inwestycyjnych. Nie zawsze to rozwiązanie ma sens, ale czasem pozwala zwiększyć dochody odsetkowe. Dla dalszych obliczeń przyjmiemy, że bank oferuje klientom standardowy produkt, oprocentowany na poziomie 4% w skali roku z kapitalizacją roczną.


źródło:www.sxc.hu
Obliczenie należnych odsetek
Kwotę naliczonych odsetek brutto możemy samodzielnie policzyć w bardzo prosty sposób – mnożąc wartość lokaty prze poziom odsetek. Załóżmy, że lokata zawarta została na kwotę 1000 złotych, co daje nam dokładnie 40 złotych odsetek brutto. Cała kwota nie jest jednak wypłacana na nasze konto bankowe, konieczne jest bowiem zapłacenie podatku.

Obliczenie podatku od zysków kapitałowych
W Polsce konieczne jest płacenie podatku od każdego osiągniętego zysku kapitałowego. W przypadku lokat bankowych obowiązek ten przerzucony jest na banki, które samodzielnie pobierają go i przekazują do budżetu. Wynosi on 19%. Oznacza to, że wcześniej obliczone odsetki na poziomie 40 złotych należy pomniejszyć o 19%, czyli o kwotę 7 złotych i 60 groszy.

Obliczenie zysku netto
Zysk netto jest tak naprawdę zyskiem brutto pomniejszonym o koszt podatku od zysków kapitałowych. Od kwoty 40 złotych należy odjąć kwotę 7,60 złotych i otrzymany wynik stanowi dochód odsetkowy netto. W naszym przypadku jest to kwota 32,40 złotych. Zysk netto wyniósł więc 3,24% w skali roku i jeśli pomijalibyśmy inflację (lub wynosiłaby ona 0% w skali roku), to byłaby to jednocześnie realna rentowność netto lokaty bankowej.

Wyliczenie realnej rentowności lokaty bankowej
Często okazuje się jednak, że inflacja "zjada" sporą część naszych zysków. Załóżmy, że wynosi ona 1%. Oznacza to, że towary kupione dziś za 1000 złotych, w sklepach będą kosztowały 1010 złotych za rok. By obliczyć realną rentowność netto musimy więc pomnożyć uzyskaną wcześniej wartość, 1032,40 złotych przez 1010 złotych. Otrzymana w ten sposób realna rentowność netto lokaty bankowej wyniesie 2,22% w skali roku.» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę lokat on-line:

» Lokaty i obligacje
» Lokaty strukturyzowane

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.