Czym różnią się od siebie lokaty bankowe?

Dziś jest: Piątek, 3 maja 2024, Imieniny: Antoniego, Marii
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Lokaty

2014-11-28

Czym różnią się od siebie lokaty bankowe?

Wybór lokaty bankowej nie należy do najłatwiejszych. Ich ilość na rynku przyprawia o zawrót głowy, tym bardziej, że bardzo często klienci banków nie widzą różnić między nimi. Tymczasem to od nich właśnie zależy, jak będzie wyglądał końcowy zysk.

Oczywiste jest, że najważniejszym czynnikiem przy wpłacaniu pieniędzy na lokatę oszczędnościową są same stawki początkowego kapitału. Natomiast sam charakter depozytu również ma znaczenie. Banki w swoich ofertach posiadają różnorodne opcje powiększenia własnego majątku i nim właśnie warto się przyjrzeć przed zdecydowaniem się na konkretną opcję.

Wysokość oprocentowania

To chyba najważniejsza kwestia związana z postacią lokaty w ofercie banku. Im wyższy procent – tym większy wygenerujemy zysk. O tym, jaką wysokość proponuje dana lokata, decyduje bezpośrednio bank. Wpływ na to ma realne oszacowanie opłacalności całego procederu dla placówki. Ostatni raport dotyczący ofert lokat oszczędnościowych opublikowany na http://marketmoney.pl/sekcje/ranking-lokat-wrzesien-2014/ wskazuje, że obecnie nie ma co liczyć na oprocentowanie większe niż 5% w skali roku. Wynik ten i tak należy uznać za całkiem niezły, mając na uwadze fakt, że do końca roku spodziewa się obniżenia przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych.

Długość trwania lokaty

Banki dość elastycznie podchodzą do długości trwania lokat oszczędnościowych. Swoje pieniądze klient może zamrozić nawet na jeden miesiąc, ale oczywiste jest, że większy zysk zanotujemy na rachunkach długoterminowych. Warto zwrócić uwagę, że prezentowane przez banki oprocentowania lokat zawsze dotyczą potencjalnego zysku w skali roku! W obecnych ofertach banku znajdują się lokaty na następujące okresy: 1 miesiąc, 3 miesiące, pół roku, rok oraz dwa lata.

Rodzaj oprocentowania

Sama wysokość oprocentowania to nie wszystko. Banki proponują klientom zamrożenie pieniędzy na lokacie o stałych odsetkach ustalonych z góry (oprocentowanie stałe), ale także o odsetkach zmiennych. To drugie może zmienić swoją początkową postać zarówno na korzyść i niekorzyść lokującego kapitał. Dlatego bezpieczniejsze i pewniejsze wydają się lokaty z oprocentowaniem stałym. Istnieją również lokaty z oprocentowaniem progresywnym, czyli takim, który z każdym kolejnym miesiącem zmienia się na korzyść klienta. Jednak jego początkowa postać jest zdecydowanie zaniżona. We wspomnianym wcześniej raporcie, najlepsza dwuletnia lokata z oprocentowaniem stałym proponuje odsetki w wysokości ponad 5% w skali roku, natomiast najlepsza z odsetkami progresywnymi zaledwie 3,81%

Rodzaj lokaty

Najpopularniejszym rodzajem lokaty jest tzw. terminowa, czyli taka, której pełne środki dostępne są po upłynięciu konkretnego terminu. Dla bogatszych atrakcyjniejsza będzie pewnie lokata reintierska. Oprócz tego skorzystać możemy m.in. z:

  • E-lokaty – zarządzana przez Internet,
  • lokata nocna – w ciągu dnia pieniądze są do dyspozycji klienta, a w nocy naliczane są odsetki odpowiedniej wysokości
  • lokaty negocjowane

Może konto oszczędnościowe zamiast lokaty?

Obie opcje są bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia utraty początkowego kapitału. Konto oszczędnościowe z pewnością bardziej przysporzy się osobom, które wiedzą, że będą chciały skorzystać ze środków, które wcześniej na nim ulokowali. Pamiętać jednak należy, że ta możliwość często wiąże się z opłatami bądź mniejszym oprocentowaniem w porównaniu do lokat.

Artykuł przygotowany przez Direct.Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę lokat on-line:

» Lokaty i obligacje
» Lokaty strukturyzowane

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.